Jdi na obsah Jdi na menu
 


Proč kolo

26. 4. 2007

Ke kolu jsem se dostal dost pozdě. Jezdit jsem se sice naučil někdy v šesti letech, ale svoje první kolo jsem měl až v pětačtyřiceti. Byl to skromně vybavený (Altus 93) Author Colorado, do kterého jsem tehdy investoval asi 8000,- Kč. V té době jsem bydlel na severozápadním okraji Prahy, takže do Brd, na Karlštejn, Křivoklát a podobně to bylo dost blízko. Netrvalo to dlouho a úplně jsem tomu propadl. Začal jsem polykat kilometry ve velkém (to je samozřejmě relativní pojem), ale za jeden z mých největších úspěchů považuji dárek, který jsem si dal ke svým padesátinám. Po několikaměsíční přípravě jsem si tehdy "daroval" nonstop cestu kolem Prahy v délce 303 km. Od té doby už uteklo pár let a v loňském roce jsem přetočil tachometr přes 195 tisíc (přehled najdete v grafu ve fotogalerii Statistika).

Díky kolu se mi zatím vyhýbají zdravotní civilizační problémy a na kontě mám plno zajímavých příhod. Za dvadvacet let jsem projel mockrát Šumavu, Jizerky, Krkonoše, okolí Prahy, německé a rakouské pohraničí, Korsiku, Sardinii a několikrát jsem byl na kole v Alpách a v Dolomitech.

Jediné co mě mrzí je, že ty nejlepší zážitky nebyl čas fotit a tak zůstaly jen ve vzpomínkách. Díky kolu mám několik kamarádů, s kterými se čas od času vydávám na toulky krajinou. Jako jednu z největších předností kola vidím možnost relativně snadno se přemístit na vzdálenost desítek kilometrů (podobně jako autem, ale při tom nesmrdět), ale zároveň se kdykoliv zastavit a kochat se, když je něco k vidění (jako pěšák).

Na starý kolena si ještě občas zazávodím.


Cape Epic 2018

Audi e-bike Official

661 Gravity Enduro at Ae Forest

Začátek podzimu na biku

Rychlebské stezky

Škola jízdy Pepy Dresslera


 

Náhledy fotografií ze složky Proč kolo