Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výměna tlumiče

18. 11. 2016

Než jsem si pořídil Marathona, tak jsem si o fulech a zejména o tomto leccos přečetl. Jedna z recenzí internetové verze časopisu Cykloservis jej vychválila do nebes a jako jedinou slabinu uvedla absenci zamykání tlumiče Fox Float R. float_r.jpg Nicméně, tento nedostatek jsem se rozhodl akceptovat a kolo si po letní slevě koupil. Začal jsem si užívat pohodlíčko. Asi po roce a půl ježdění (cca 15 tis. km) jsem začal pozorovat pozvolný úbytek tlaku v tlumiči. Párkrát jsem dofukoval a když jsem zjistil, že se jedná o trvalý jev, začal jsem pátrat po možných příčinách. Vylučovací metodou jsem dospěl k závěru, že na vině je opotřebení těsnících elementů uvnitř tlumiče. Na YouTube jsem našel instruktážní video, které mne ubezpečilo, že opravu zvládnu sám. Na webu CYKLOŠVEC s.r.o. jsem objednal za 252,- Kč sadu vzduchových manžet pro tlumiče FOX Float a uvedl tlumič opět do použitelného stavu. Oprava trvala i s demontáží a montáží zpět do rámu asi 20 minut a tlak opět "držel".


Výměna těsnění v tlumiči Fox Float

Po dalším roce se tlumič začal chovat trochu houbovitě, ačkoliv tlak neklesal. Příčina se nabízela sama - olej, který má na starosti tlumení už má něco za sebou a potřebuje vyměnit. To je ovšem zásah, který na koleně neudělám a zvládne to jen autorizovaný servis.

float_rl.jpg Protože si oprava určitě vyžádá nějaký čas a já nechci mít "absťák", rozhodl jsem se zabít dvě mouchy jednou ranou. Za celkem přijatelnou cenu jsem našel tlumič Fox Float RL (s požadovaným rozměrem 152 x 25,4), který disponuje zamykáním. Než jsem se pustil do práce, ještě jsem kontaktoval servisního technika u CYKLOŠVECe s dotazem, zda pouzdra v okách tlumiče půjdou v domácích podmínkách vylisovat nebo jestli musím koupit nová (mají trochu nestandardní délku a musel bych je zkracovat). Odpověď mne trochu rozladila; po roce ježdění mají pouzdra údajně takovou vůli, že vypadnou sama. Trochu jsem váhal, ale nakonec jsem si řekl, že se uvidí. Byl jsem příjemně překvapen - nejen, že pouzdra neměla vůli, ale podařilo se mi je demontovat z ok až s použitím nářadí. Nalisovat je do nového tlumiče a ten namontovat zpět do rámu už byla hračka.

Hned první jízda ukázala, že pod zadkem už nemám žádnou "houbu", akorát se ještě musím naučit poslepu najít páčku zamykání tlumiče. Zatím ji musím trochu lovit. Teď ještě pošlu původní tlumič do servisu na repas a je vystaráno.

float_cdt.jpg Uteklo pár let a tlumič Fox Float RL má za sebou více než 50 000 kilometrů. Prodělal už několik servisních zásahů (výměna těsnění a oleje), ale už jeví známky opotřebení. U CYKLOŠVECe se na webu objevil model FOX 2017 FLOAT DPS PERFORMANCE za něco přes 10 tisíc peněz. Moc jsem neváhal a rovnou po něm sáhnul. Tři polohy ovládání (otevřené - střední - tvrdé) + tvrdá černá anodizace pístnice a komory slibuje zase něco navíc. Má za sebou 800 km a zatím jsem spokojen.


 

Náhledy fotografií ze složky 2009 GT Marathon Carbon Expert