Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výměna vidlice

26. 6. 2012

Po každé vyjížďce otřu a namažu řetěz, vnitřní nohy vidlice a tlumič ošetřím silikonovým olejem. Přestože ani 35-ti tisících kilometrů nevykazovala původní vidlice Rock Shox RECON 335 Air žádnou vůli ani jiné funkční vady, rozhodl jsem se pro její generálku. float_r.jpg Navíc se mi povedlo získat za rozumný peníz v e-shopu novější model - Rock Shox RECON Silver TK, který má oproti původní vidlici se zdvihem 120 mm jen 100 mm. Nová vidle má navíc zamykání PopLock z řídítek.

Samotná výměna vidlice není nijak složitá. Po pečlivém změření původního krku jsem ten nový zkrátil (šlo to rychle, je z hliníku). Potom jsem demontoval přední kotoučovku včetně uchycení hadičky a trochu jsem se popral se stažením konusu spodního ložiska, který jsem pak očistil, lehce namazal vazelinou a naklepl na nový krk. Protože mám montážní stojan, mohl jsem pohodlně rám upnout a důkladně vyčistit a namazat ložiska hlavového složení. float_r.jpg Do krku jsem narazil nového ježka, smontoval hlavové složení, karbonové podložky pod představcem jsem nechal v původním počtu a nahrubo uchytil představec.

Protože mám vpředu kotouč o průměru 180 mm a nová vidlice má úchyty brzdy standardu PM, musel jsem použít příslušný adaptér. Finální usazení brzdy (rovnoběžnost destiček s kotoučem) jsem doladil dvěma dvojicemi podložek s konkávní a konvexní kulovou dosedací plochou. Namontoval jsem páčku zamykání vidlice a upravil délku bovdenu a lanka. Po nasazení kola pak přišlo na řadu nastavení polohy řídítek, seřízení vůle hlavového složení, přichycení hadičky přední brzdy, kontrola dotažení všech šroubů a zkušební jízda. Ještě jsem musel malinko doladit polohu třmene brzdy (kotouč občas škrtal) a upravit polohu sedla, bylo moc skloněné dopředu. Skoro mám dojem, že změna geometrie posunula jízdní vlastnosti kola k lepšímu, je teď hravější.

Původní vidlici jsem odnesl do servisu, kde došlo k výměně oleje a všech těsnících prvků a pak ji namontoval na kolo Olině, sice jen s mechanickou kotoučovkou, ale i tak se jedná o kvalitativní skok.


RockShox Recon Silver Tk Solo Air


 

Náhledy fotografií ze složky 2009 GT Marathon Carbon Expert