Jdi na obsah Jdi na menu
 


1995 Španělsko - Costa Brava

Poprvé (a vlastně i naposled) jsem typickou masňáckou dovolenou u moře realizoval prostřednictvím tzv. pobytového zájezdu v katalánském městečku Tossa de Mar. Leží v autonomním společenství Katalánsko na pobřeží Costa Brava asi 95 km severně od Barcelony a 100 km jižně od hranic s Francií.

Tossu založili v 8. stol. př. n.l. římští kolonizátoři z Benátek. Zakrátko se stala důležitým opěrným bodem římského impéria a sehrála významnou úlohu v tzv. Punských válkách jako opěrný bod Augustovy armády. V období stěhování národů její moc a význam postupně upadal. Další rozvoj je spojen až obdobím tzv. reconquisty v 15. stol., kdy se Tossa stala sídlem významného šlechtického rodu Torresů de la Maresme. Z tohoto období pocházejí také pozůstatky hradu. Během protihabsburského povstání v roce 1749 byl hrad pobořen a centrum Katalánska se přesunulo do Barcelony. Hrad a celá Tossa se postupně přeměnila v bezvýznamnou rybářskou osadu. Její další rozkvět nastal až v s rozvojem turistiky koncem 20. století.

Součástí zájezdu byla návštěva Marinelandu, který je vlastně takovou netradiční zoologickou zahradou rozprostírající se na nijak nevelké rozloze 4,5 hektarů. Asi největším lákadlem jsou exhibiční vystoupení delfínů, lachtanů a exotických ptáků, která probíhají v hlavní turistické sezóně vždy dvakrát denně.


Vystoupení delfínů v Marinelandu